heatwave.hu

[Filmek] [Otthoni hifi] [Programozás] [Szórakozás] [Autók] [Autóhifi] [Fotók] [Minden]

Oldaltérkép

Filmajánlók 47.

Filmek téma
10 kedvenc film (2011.01.)
Akciófilm ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Animációs film ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Cápás rendhagyó filmajánló (2012.11.)
Dráma ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Fantasy ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Filmajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Halloween Night Fest 2 rendhagyó moziajánló (2013.10.)
Horror ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Jubileumi 1000. moziajánló: Csábító leckék (2024.03.)
Jubileumi 500. moziajánló: Utazók (2017.03.)
Krimi ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Prince of Persia rendhagyó filmajánló (2011.01.)
Romantikus film ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Schwarzenegger 80's rendhagyó filmajánló (2013.01.)
Sci-fi ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Sorozatajánlók listája ábécérendben (2022.10.)
Underworld 1-4 elemzés (2017.01.)
Vámpíros-vérfarkasos rendhagyó filmajánló (2012.12.)
Vígjáték ajánlók listája ábécérendben (2022.10.)

Sisu

akció

Wolkens ajánlója
Az előzetes egy pörgős, véres, akciódús, nácikat gyilkolós filmet ígér, mindent is túlélő magányos farkas főhőssel.
Amit kapunk, az egy lassú, véres, helyenként akcióval dúsított, nácikat gyilkolós film, mindent is kétszer túlélő magányos farkas főhőssel, akit egy csapatnyi kemény nő segít a rosszfiúk jobblétre szenderítésében.

Raf ajánlója
1944, Finnország, a II. vh a végéhez közeledik. Sisu aranyás, s mikor dolga végezetével hazatérne, belefut egy osztag sztereotipikus (koszosak, gonoszak és nácik) náci katonába (egy norvég, egy angol, a többi mind finn), akik rájönnek, hogy Sisunál bizony szemmel látható mennyiségű arany van, ami jól jöhet nekik az érezhetően vesztes háború után, s megindul a hajsza életre-halálra. De főleg halálra.
Mindösszesen hat fejezet és 90 perc, mégis helyenként olyan lassúnak érződik, mint a Sátántangó 50%-os lejátszási sebességgel nézve. De a kivégzések, hát azok kimondottan kreatívak (lásd az aknamezős és a folyó alján (ez a későbbiekben még jól jöhet, ha az ember egy folyó alján van és el akarják tenni láb alól ÉS nem tud feljönni a víz alól)).
Nem rossz film - kicsit kétarcú, és a sablonos ellenfelek is sablonosak, de ha szereted az ilyenféle bosszú-filmeket, akkor érdemes megnézni. De csak ha nem zavar a vér és a leszakadó testrészek.


Mission Impossible: Leszámolás - első rész

akció
krimi

Wolkens ajánlója
Nem hibátlan, de MOZIIII! :-)

Raf ajánlója
Ethan Hunt újra visszatér Tom Cruise szerepében (a hírek szerint a második résszel végképp szögre akasztja a maszkot a kedvenc rohanó titkosügynökünk), s ezúttal a szokásosnál is nehezebb dolga van, mert nem elég futni - mindennek meg kell kérdőjelezni a valóságosságát, mert az ellenfél egy nagyhatalmú AI, mely uralásáért verseny futás zajlik.
Visszatér mindenki, sőt egy retconnal régiúj fondorlatos gonoszunk is van az MI (hehe, érted?!) mellett. Na és persze új nénik is dukálnak a új részhez - mindkét oldalra egy-egy.
Szerintem nyugodtan kijelenthető, hogy Tom "futás" Criuse a "nyári blockbuster mozi triplázásra" tör - tavaly hozta a Top Gun kettőt, idén meg jövőre meg a kettészedett M:I VII-t. Mert ahogy tavaly a repülős film volt "A" mozifilm, idén a kémes-rohanós az (és így kizárásos alapon jövőre is a folytatás).
A film pörög, mint a ganyészóró, Tamásunk tolja a lehetetlennél lehetetlenebb kaszkadőrmutatványokat, a film néha lassít csak le, a látvány ott van (bár a mindenhol promózott motoros-ugratós-ejtőernyős résznél a rámpát igen rosszul álcázták CGI-jal), vannak fordulatok, átvágások a Majom-folyóhoz, Simon Pegg.
Mi kell még?
Mondjuk a második rész. MOST AZONNAL.
Szegény Ving Rhames nagyon megöregedett - hiába "csak" 3 évvel idősebb, mint Thomas, többször inkább tűnik 30-nak.

Kapcsolódó ajánlók

Top Gun: Maverick


Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre

dráma

Wolkens ajánlója
A sikeres agysebész, Márta, egy hirtelen fellángolás hatására úgy dönt, hazaköltözik Amerikából. Persze nem úgy sülnek el a dolgok, ahogy tervezte, így aztán nem igazán tudja, mit kezdjen a helyzettel.
Az a baj, hogy ugyanez igaz a forgatókönyvre is.


Elemental

animációs

Wolkens ajánlója
Alapigazság, hogy a Pixar nem tud rosszat csinálni, és ez igaz az Elemental-ra is. Az, hogy olyan átütő erő lenne benne, mint a Verdákban, a L’ecsóban, a Szörny Rt.-ben, az Agymanókban vagy a Coco-ban, az már sajnos nem. A "tűz és víz egymásba szeretnek" alapötlet nekem már az első pillanatban kockázatosnak tűnt, leginkább az erőltetett politikai korrektség árnyékát láttam a filmre vetülni, és hát, a félelmem nem volt alaptalan. Plusz valahogy a látványvilágot sem éreztem olyan lélegzetelállítóan gyönyörűségesnek, ahogy azt a Pixartól megszoktuk és elvárjuk.
Félreértés ne essék, az Elemental egy kedves és aranyos mese, ami különösen gyerekes családoknak remek közös szórakozás. Egy ismeretlen stúdiótól tökéletes bemutatkozó film lenne, ami bőségesen megérdemli a dicséretet, de a fent felsorolt filmek után, a Pixar-tól ez szerintem kevés.

Raf ajánlója
Element City - egy város ahol együtt élnek az elementálok: a víz, a levegő és a föld. Ja, és elszeparálva tőlük, külön városrészben a tűz. Ide költözik egy család, hogy boldoguljanak, boltot nyissanak és továbbadják örökségüket. Csak éppen egy véletlenül odasodródott ellenőr keresztülhúzza az örökös számításait, és kezdetét veszi a kaland, melyben a két ellentét között is kapcsolat szövődik.
Sokan mondogatják, hogy a Pixar-varázs elveszett, a Disney tönkretette, stb. - pedig szerintem az Onward és a Pirulapanda is zseniális volt, de a Soul is elég jó (bár az már tényleg a felnőtteknek szól); szerintem csak a sima netes hatred, semmi más. Az Elemi hozza a színvonalat - szól felnőttnek és gyereknek is, jól néz ki, tanulság is van (ne feltétlenül fogadd el a rád kényszerített jövőképet; az ellentétek igenis tudják vonzani egymást; meg kell tanulnod uralni a dühkezelési problémáidat; ne légy bezárkózva a saját kultúrádba, lehetsz nyitott is), megríkat és a fizika is általában eléggé rendben van.
Mindenkinek ajánlom, garantált szórakozás. Ja, és újra van kisfilm a film előtt (ezt a moziteremben ülő gyerekek nem értették - na ja, hiszen az Inkredibilisek kettő óta nem volt!), ez pedig a Carl's date (az UP-ból az öreg, mégmielőtt).
Nekem már csak az nem világos, miért Örvény hangja, aki - ezek nem néznek mémeket????????

Kapcsolódó ajánlók

Coco
Turning red (Pirula Panda)
Verdák


Der Schwarm

fantasy

Raf ajánlója
Frank Schätzing 2004-ben megjelent öko-thrillerje (a tengerek az emberek ellen fordulnak, válogatott módszerekkel kezdi el megoldani a túlnépesedési problémát) elkerülte a megfilmesítést - cserébe ~40 millió Euróból sorozatot készített a ZDF (még pár nemzeti tévé segítségével).
Hát, megnézve mind a nyolc részt, eléggé megértem az imdb-n (jelenleg legalábbis) kapott 5,7 pontot. Nem tudom, mennyi pénz ment a színészekre, de úgy érzem, a "számtekesekre", akik a CGI-t csinálták, nem több, mint 100k € - kevés a CGI, de ami van, az is legalább pocsék.
Eredetiben 1008 oldalas a könyv, nem kétestés olvasmány, mégis egyrészt faékre egyszerűsítették a cselekményeket a sorozat alkotói (és a szereplők legalább felét bele sem írták, cserébe szinte mindenki túléli), másrészt meg sokkal inkább "tell, not show" üzemmódban voltak végig. A könyvben azért volt ilyen meg olyan katasztrófa, ez meg az - itt max kapunk egy "jajj hát, ugye az elsőtiszted családja Nairobi alsón lakott, ugye? Hát szorri vagyok o captain my captain, de azt bizony elmosta egy cunami"-t.
A lezárás meg... Hát, egy nyitott lezárást kapunk, egy belebegtetett folytatással (egyáltalán minek, meg ugye vastagon csilingelne a CinemaSins csengettyűje: SPOILER ALERT: a több ezer méter mélyen megfulladt és nem kilapult (Titan much?) néni partra sodródik és YRR-szemmel néz SPOILER VÉGE) - és a könyv talán legjobb része (az aftermath - ahogy a legtöbb vallás összeomlik a káoszban és az élet a tengeri fenyegetettség árnyékában), még említés szintjén sincsen benne.
Akik olvasták a könyvet (ilyet nem ismerek), azoknak semmiképpen sem ajánlom - akik meg szeretnék látni mondjuk Hitlert/Ulrichot az Er ist wieder da/Dark-ból vagy a Beforeigners Alfhidr-jét, és megelégszik egy lassabb ökotrhillerrel, de nem várnak kiemelkedő élményre - TALÁN érdemes adni egy esélyt (de inkább ne).
Én csak azt nem értem (tipp: így akartak rávezetni minket a záró képsorolra, hogy tutira ne kerülje el a figyelmünk), hogy miért volt a célja az operatőröknek/rendezőknek, hogy amikor valakit mutatnak az arcokat extrém közelről filmezzék? Annyira, hogy a színészek pórusaiban gyönyörködhetünk a játékidő felében - ráadásul a széria leggyengébb pontja, Joshua Odjick (aki semmi mást nem csinál, mint kicsit hunyorítva, nulla színészkedéssel néz és néha beszél) fogköveit nézhetjük premier plánban.


Indiana Jones és a sors tárcsája

akció
fantasy

Wolkens ajánlója
Elég vegyes előérzetem volt az ötödik Indiana Jones filmmel kapcsolatban. (A negyediket simán kihagytam a kritikák alapján.) Biztos, hogy jó nekünk, hogy Harrison ford 80 évesen lóhátra pattan? Hát nem, és sajnos nem ez a film egyetlen baja. A jó hír az, hogy egy, azaz egy megnézést így is megér. Szóval nézzük, mi szól mellette és mi szól ellene.
Az IJ5 igyekszik régimódi akciófilm lenni, és ez egyszerre válik előnyére és hátrányára. Látványos autós, motoros, vonatos üldözések, bunyók autón, motoron, vonaton - maga James Bond sem csinálta volna szebben. A forgatókönyv elég pörgős, de az már probléma, hogy a logikát meg a fizikát is alárendeli a pörgésnek. Szerencsére ebből a szempontból azért nem süllyed olyan mélységekbe, mint a Halálos iramban széria 5+ sorszámú részei. Az "Akciókalandfilm forgatókönyvírás kezdőknek" tankönyv összes tétele viszont szépen egyesével kipipálható, és ez egy legendás szériához tartozó, ekkora költségvetésű darab, meg ilyen alkotói gárda esetében nemhogy übergáz, de már szégyen. Ez a kiszámíthatóság jelentősen levesz az izgalomból, és az sem segít, hogy Spielberg egyszerűen képtelen leszakadni a "nácik keresik a misztikus történelmi ereklyéket, hogy megnyerjék a háborút" kliséről.
Tovább rontja a képet a látványvilág két eleme: Harrison Ford és a jelenetek hátterei. Ford 80 éves, a történet szerint viszont "csak" 70, ez a különbség sajnos ordít a vászonról. Valahol értékelendő, hogy nem próbálták a főhőst fiatalabbra maszkírozni, de ettől sajnos az akciójelenetek sokat vesztenek a hitelességből - egyszerűen nem hisszük el, hogy ez a sovány öregember így vágtat lovon a metróalagútban. (Ahogy azt sem, hogy a ló nem rémül meg az ezerrel szembejövő, csattogó, dudáló, vakító metrótól, de ez egy másik probléma.) Ami pedig a háttereket illeti, olyan semmilyenek. Különösen a száguldó vonat tetején felvett részek néznek ki rettenetesen, egy darab mosott szürke folt az egész háttér, ordít róla, hogy nem valós.
Oké, elég rendesen fikáztam a filmet, ennyire azért nem rossz. Aki a fentieken felül tud kerekedni, és még mindig rajongója a jó öreg Fordnak, nézze meg nyugodtan, nem fog unatkozni, és működik a nosztalgiafaktor is - de azon csodálkoznék, ha bárki úgy jönne ki a moziból, hogy szeretné még egyszer látni ezt a részt.

Raf ajánlója
Harrison Ford nyolcvan évesen is magára rántotta az aszta, izé, Indiana Jones gúnyáját, hogy még egy utolsó ostorcsattogtatás, mielőtt.
Nem lett rossz a film (szerintem még mindig jobb, mint a Kristálykoponyányimanyók, a Végzetes templomnál meg nem nehéz jobbnak lenni), de maximum csak jó. Nem kiemelkedő, simán csak jó.
Sajnos a művi megfiatalítás nagyon felemás - hol leeső állal bámulja az ember, hogy ezt hogy sikerült, majd a következő snittben meg jól és messziről hallható szemforgatással gondolja azt az ember, hogy "mi a fenéért nem alkalmazták itt is a srácot, aki kijavította Mark Hamillt a Mandóban?!".
Ráadásul érzésre ebben a filmben van a legtöbb hiba - az üldözéses rész még lehet akár véleményes, na de az, hogy egy bizonyos helyre kis különbséggel érkeznek, miközben a transzportációs eszközeik közt hatalmas nagy különbség volt. Na de az, hogy az ellopott 500-as FIAT-nak a valóságban aszinkron váltója van, de ebből a filmben semmi nem látszik-hallatszik.
Rajongóknak kötelező - akik csalódtak a koponyásos-komcsis részben: ez jobb.

Kapcsolódó ajánlók

Halálos iramban 5
Halálos iramban 6
Halálos iramban 7 IMAX
Halálos iramban 8


Outlaws

krimi
vígjáték

Raf ajánlója
Azt mondják, Austin Butler
Nem.
Azt mondják, Gerard Butler azért vállal el minden szart (vak tyúk is talál szemet alapján amúgy vannak közte jó alkotások is (lásd még: Greenland vagy Copshop), de az inkább a kivétel erősíti a szabályt lesz amúgy), hogy kifizesse a diákhitelét. Hát, miután megnéztem az Out-Laws-t, azon kezdtem el gondolkodni, hogy Pierce Brosnan vajon kinek tartozik és miért ilyen sokkal?! Ugyanis az Out-Laws nem jó film. Sőt, kimondottan szar film. Pedig egy kis potenciál még lenne is benne, de ha azt nézem, hogy ez egy krimi-vígjátéknak készült (vagy legalábbis valami olyasminek) - csak éppen krimi nincsen sok benne, vígjáték már több, de sajnos az egy percre eső poénok száma úgy 0,1 körül van (segítek, hogy se a filmet ne kelljen megnézni, se az imdb-adatlapot: 95 perces a film, tokkal-vonóval). Az a legrosszabb, hogy az a maréknyi poén kimondottan jó volt, sőt! De ugye a fentebb említett látássérült baromfi esete a búzával.
Megtekintésre semmiképpen sem ajánlom, senkinek - max. ha már minden szart megnéztél a netflixen és szeretnéd hallani Pierce "ötösdzsémszbond" Brosnan-t ízes (eredeti) ír akcentussal beszélni.
Ráadásul még szegény Rúker Mihályt is elpazarolják.

Kapcsolódó ajánlók

Copshop
Grönland


Barátnőt felveszünk

romantikus
vígjáték

Wolkens ajánlója
Maddie (Jennifer Lawrence) kicsit zűrös csaj, számos expasival, akik nem kifejezetten szép emlékként gondolnak vissza a kapcsolat végére. Hősnőnk ráadásul pénzzavarban van, ha véges időn belül nem sikerül rendezni az anyagi helyzetét, elúszhat édesanyjától örökölt háza is. Nem túl meglepő módon kapva kap egy furcsa pénzkereseti lehetőségen: a szépreményű, gazdag, ám az emberektől rettegő, betegesen szabálykövető srácot, Percyt (Andrew Barth Feldman) kéne kicsit gatyába ráznia... vagy inkább kiráznia a gatyájából és férfivá avatnia. Maddie a rá jellemző vehemenciával esik nekik a feladatnak, aztán fokozatosan kezd ráébredni arra, hogy a srác valahol egy csiszolatlan gyémánt.
A továbbiak nagyjából a szokásos romantikus vígjátéki vonalat követik, kiszámítható fordulatokkal, konfliktusokkal és megoldásokkal, cserébe a film ezen része - ahogy Maddie viselkedése is - egyre kevésbé harsány, és felerősödik az érzelmi vonal. A jellemfejlődés helyenként sajnos indokolatlan ugrásokkal halad előre, ami részben ráfogható a bő másfél órás hosszra, de csak részben – a Boldog halálnapot! ennél rövidebb játékidő alatt finomabb változásokat tudott mutatni. Laza kikapcsolódásnak jó a film, és nem is egy tizenkettő egy tucat Netflixes szintű romkom, de azért messze nincs a műfaj legjobbjai között sem.

Raf ajánlója
Maddie anyagilag nagy szarban van - házát, melyet édesanyjától örökölt, a bank vinné, a kocsiját (amivel Überezik) tényleg el is viszik, melóban is vannak problémák. Így talál egy hirdetést Craigslisten (létező oldal), hogy hát, diszkréten ki kéne pattintania egy srác cseresznyéjét, a megbízók pedig természetesen Percy helikopter-szülei. Madelaine be is veti minden baját-báját, s próbálja magába csempészni a srác lomposát, hogy minél előbb megkapja a jutalomverdát. Csak hát ugye, ember tervez, adósság növekszik.
Nem tudom eldönteni, hogy most jó film-e vagy sem. Igen, nem egy poénon nagyon nevettem (ez nem jelent semmit, ugyebár), a téma is eléggé aktuális (lásd helikobakter-szülők, mennyire rosszul sülhet el a túlféltés vagy akár a múlttal való nem szembenézés, ugyanazon hibák elkövetése, stb), mégis van azért hiányérzetem, de inkább a "könnyed szórakozás, egyszer nézős"-polc.
Történet pont annyira bonyolult, mint egy lépcső (néha még annyira korlátolt is), sok ismert(ebb) színész (="őt már láttam valahol": Santa Clarita Diet és Dead to Me; Punisher, Andor S1 és The Bear; Morning Show; Longmire, Westword, Hawkeye), J-Law meg még mindig jó komika szerepben, s ebben jó partner Andrew Barth Feldman is.
Egyszer nézősnek mindenképpen jó.

Kapcsolódó ajánlók

Boldog halálnapot!


Anyai szeretet

akció

Wolkens ajánlója
Lényegében az Elrabolva ócsó lengyel koppintása, felcserélt nemekkel (apa menti a lányát helyett anya menti a fiát). Alig másfél óra, de ha nem vársz tőle sokat, meglepően nézhető.

Kapcsolódó ajánlók

Elrabolva


Te negyedik évad

horror

Wolkens ajánlója
A harmadik évad lezárásában Joe egészen Párizsig menekül a lába alatt rendesen felforrósodott talajról (a szó szoros értelmében, tekintve, hogy éppen égett a háza), hogy aztán a negyedik évadban Londonban próbáljon új életet kezdeni. Nyilván semmi nem úgy sül el, ahogy szeretné.
A széria rendesen eltér az előző háromtól, sokkal inkább krimi, de a nagy csavar sajnos egészen banális megoldást kínál a rejtélyekre. Ez elég sokat kivesz a feszültségből, és sokszor a lusta forgatókönyvírás keserű ízét érezzük emiatt, de a sorozat még így is simán nézhető. A mellékszereplők szokás szerint jók, különösen Ed Speelers játéka tetszetős, de a Joe szerelmének aktuális tárgyát alakító Charlotte Ritchie is remekül hozza a karaktert.
Annak ellenére, hogy a leírt hiányosságok miatt kissé csalódást okozott, a lezárás miatt várós az ötödik, befejező évad is.

Kapcsolódó ajánlók

Te első évad
Te második évad
Te harmadik évad


Mrs. Davis első évad

vígjáték
dráma

Raf ajánlója
A nem túl távoli jövő: egy algoritmus (szinte) mindenki fülébe sustorogja, hogy ő mennyire is jó és mire képes, így tartva benne a lelket(?), célt adva mindeninek. Szinte mindenkinek.
Egy napon az algoritmus (She/It) megkér egy apácát, hogy szerezze már meg neki a Szent Grált, s ha ezt megteszi, teljesíti egy kívánságát - érdekes módon PONT azt az apácát szúrja ki (amúgy nem aNYáca kéne, hogy legyen?! Hiszen ők mind nők!!4!!! Elvileg.), akinek nem duruzsol a fülébe. Simóna (született Erzsébet - aki amúgy a GLOW egyik bunyósa és a Vadászatban Hillary Swankkel látták el egymás baját IS) elhatározza, hogy ha a fene fenét eszik is, ő bizony megszerzi "A" Grált - és már az első állomás előtt először elrabolja egy csapat német, de ő kiszabadul, s összefut a volt vőlegényével, s innentől fogva már ketten kelnek útra hamubasütött pogácsa nélkül, hogy megszerezzék a Szent Ereklyét És Véget Vessenek Az Algoritmus Totalitárius Uralmának.
A sorozat Lindelof-hoz hűen feldob sok kérdést - és kivételesen mindegyikre kapunk is választ, nem úgy kell 8 tie-in novellát és 23 fan fórumot végignyálazni, hogy Simóna miért is a jobb lábával lépett először a hajóra, miért nem a ballal. Van itt a nyolc rész alatt mindenféle műfaji keveredés (krimi, Danbrownizmus, vizimonsztás, stb), hogy a fal adja a másikat. A képi világ, a színek az első 2-3 részben nagyon ott van, de ez a vizuális egyediség valahogy/valahol elsorvad - kár érte, mert jót tett neki.
Összességében egy érdekes cuvée-t kap az ember a nyolc rész alatt, össze vissza ugrálást az időben (de jól megvalósítva) és, mint említettem, a sorozat az összes kérdésre megadja a választ. Nem, a 42-t nem itt, az másik kávéház. De igen, 42.
Érdemes megnézni (ez is a hábéómakkszmittoménmin elérhető).

Kapcsolódó ajánlók

A vadászat (2020, USA)


Ted Lasso harmadik évad

vígjáték
dráma

Raf ajánlója
Harmadik és egyben utolsó évadával véget ért Mr Toxic Positivity londoni kalandja, a sport(os) vígjátékok paródiája.
Nagy utazás volt ez mindenkinek - annyira, hogy a harmadik évad Tedből már töredékét tartalmazta (összevetve az elsővel), cserébe az "egész" (lásd még: named characters) csapatra helyeződött át a hangsúly, Herr Lasso már inkább csak mellékszereplő. Ami igazából nem akkora baj, mert a humor és a feelgood továbbra is megvan, sőt, a második évadhoz képest (ami humort tekintve a leggyengébb évad a három közül) javult is.
Kapunk lezárást, egy Sírhant művekes flashforwardot és egy kis tátongó űrt - mert hiába alakult át eléggé (lásd a fókusz a címszereplőről a mindenkire tevődött át, de szembetűnő az is, hogy az első évadban klasszik félórás részek voltak - a harmadikban már 4 rész volt hosszabb egy óránál és legalább kettő éppenhogy nincsen 60 perces), akkor is az utóbbi évek egyik legviccesebb sorozata.
Kár, hogy véget ért, de lehet még pont jókor.
Ha még nem láttál egy részt sem, nézésre fel!

Kapcsolódó ajánlók

Ted Lasso első évad
Ted Lasso második évad


Larry

dráma

Raf ajánlója
Tavaly év végén minden nagyobb (komolyan vehető?) médium az egekig magasztalta a Larry-t. Aránylag ritka, hogy minden kritika egybehangzóan dicsér egy filmet - főleg ha magyar.
Az az igazság, hogy megnéztem a Larry-t és tényleg jó. Bernáth Szilárd elsőfilmes rendező a Nagykörúton belülről csinált egy filmet a HHH ózdi beszédhibás srácról (Vilmányi "Édesapja Vilmányi Gábor, a Manhattan együttes tagja" Benett zseniálisan hozza Ádámot, még ha a dadogás nem is pontosan/jól van megoldva, de ennél nagyobb problémánk ne legyen; Benettet segíti még többek között Szandtner Anna, Thuróczy "a magyar Pedro Pascal, minden gyermek apja/gardedámja" Szabolcs és CsalaDo, sőt, még Funktasztikus is megjelenik és hallható kétszer. Jók ők is, de Vilmányi olyan szinten lopja el a sót, hogy az hihetetlen.), akinek egyedüli menekvése a valóság és a szenvedés elől a rappelés.
Bernáth instrukciói alapján Hartung Dávid operatőr végig ott van a kamerával Larry közvetlen közelében (kockáknak: TPS nézet!), éppen nem belemászva az arcába, ezzel is kihangsúlyozva, hogy a néző sem néző, hanem egy néma mellékszereplő a főhős mellett. Végigjárjuk vele a tájat, ahol él, dolgozik, gyakorol, s láthatjuk, hogyan próbál kitörni a reménytelenségből, s próbálja leküzdeni beszédhibáját és a kilátástalanságot.
Nem könnyű téma hitelesen feldolgozva, s a záró képsorokban felcsillan egy kis remény Larry-nek, hogy mégsem minden hasztalan.
Kötelezően ajánlott (a hábéó jelenleg mittoménmilyen néven futó streamingján biztosan nézhető, Most. Még?).


Transformers - A fenevadak kora

akció
sci-fi
fantasy

Raf ajánlója
A sok Bayhem (talán öt? hat?) mozi után kimondottan üdítő volt a normális és helyenként cuki Űrdongó mozi: nem robbant fel minden IS, épkézláb történet, satöbbi.
Aztán öt év után megjött a folytatás - amiben már szerepelnek a Beastek (a kilencvenes évek állítólag igen nagysikerű Beast Wars-ból származó transzformerek, akik állatokká alakulnak át, nem járművekké), s most megszerezték a Creed 2 rendezőjét, hogy készítse el a filmet. Nem tudom, hol csúszott "hiba" a folyamatba, de többször volt olyan érzésem, hogy ezt a filmet Michael Bay egy félresikerült klónja csinálta - sokkal inkább tipikus Bayham, mint Űrdongó. Oké, mégiscsak Unikron jön/megy meg minden, de akkor is.
Vannak jó pillanatai a filmnek, de nem annyira tudják ellensúlyozni az Öbölmisi-féle hülyeségeket (csak itt most éppen nem butanégersztereotiparanyfogú robik vannak, hanem egy spanyolajkú(!), akcentussal beszélő VW-kisbusz, aki a puerto rico-i(!) embert rasszistázza le). A CGI használat természetesen töménytelen - persze hogyan máshogyan jelenítenél meg járművekké alakuló robotokat; a gond az, hogy amikor valódi autókkal csapatnak (és ezek a részek nem csak jól néznek ki, de még profin is vannak megcsinálva), majd átváltanak a CGI verdákra, valahogyan nagyon érződik, hiába öltek bele kb. 2 stadionnyi pénzt (=200 millió dollár). Az meg, hogy a négy Maximalból kettő csak dísznek van, és kb három mondatuk van összesen, nem segít - de a gonosz terrorconokból az egyiknek még ennyi sem jutott, na ez sem segít a minőség emelésében.
Rajongóknak/hozzáértőknek még a magyar szinkron (érdemes az eredeti hangokat végignézni IMDB-n, erre sem sajnálták a pénzt) is egy arcon rúgás, főleg a nevek: az egy dolog, hogy Űrdongó következetesen Dongó, na de az, hogy Wheeljack, aki még a Bayham-érában is Kerék volt - na itt, kapaszkodj: KORMÁNYOS JACK. Nem tudom hogyan lett egy szerszámból Kormányos Jack, de at this point i'm too afraid to ask (Hogy Cheetor miért lett Gepárd, az már szóra sem érdemes).
Ha imádtad a Bay-féle förmedvényeket, ez is tetszeni fog - de ha az Űrdongó a te filmed, akkor max streamingen. Vagy úgy sem.
Reméljük van visszaút - kétlem, de remélem. Elég lenne csak példát venni a War for Cybertron-trilógiáról. Vagy az IDW képregényeit fellapozni - abból is annyi jó van!
Talán majd legközelebb. TALÁN.

Kapcsolódó ajánlók

Transformers
Transformers - A kihalás kora
Űrdongó


Pókember: A Pókverzumon át

akció
fantasy
animációs

Raf ajánlója
Öt év után (filmben kb. másfél) végre itt a folytatása a Pókverzumos "rajzfilmnek". Spoiler alert (hogy ne úgy járj, mint én, hogy "hű, már megy egy ideje, egy jó filmet komolyan képesek elcseszni egy összecsapott befejezéssel?!" - aztán nézek ki a fejemből, hogy akkor most ezt így hogy????): bizony nagy hirtelen jön egy "TO BE CONTINUED" felirat a végén. Igen, sikeresen úgy moziba küldték a filmet, hogy ha nem olvastál után, bizony elég nagy meglepetésként érhet, hogy ez csak az első része a sztorinak. Reméljük, nem gondolják meg magukat, mint a "fasten"-ben, ahol már 3 részesre nyújtott búcsúban (és spinoffokban) gondolkodnak.
A filmvégi (nekem) meglepetést leszámítva ugyanolyan jó (sőt, több szempontból még jobb), mint a 2018-as film. A metakútból már nem vödörrel, hanem szivattyúval hozzák fel a cuccot, nagyüzemben - rajzfilmek, képregények, filmek, sorozatok, bármi? You name it. Emellé sokkal kreatívabban nyúltak a multiverzumos témához (Hallod, Különös dokikettő?!), mint eddig (jó, oké, itt minden rajzolva/CGI-ozva van, elenyésző az élőszereplős jelenlét, na de akkor is - pirosnál menni, zöldnél állj VS Mumbhattan), olyan szinten, hogy még LEGO Pókember is volt. Meg még volt. Na jó, nem spoilerezek, érdemes megnézni és magadnak felfedezni!
Ha tetszett az előző, akkor ez még inkább kötelező - ha pedig még nem láttad az elsőt, akkor gyerünk, jöhet utána ez.


Te harmadik évad

horror

Wolkens ajánlója
Az évad elején főhősönk, Joe (Penn Badgley) már újdonsült apa, és ki más lehetne gyermeke anyja, mint felesége és lelki társa (vagy mégsem?), a még nála is zakkantabb Love (Victoria Pedretti simán az évad legjobb alakítását nyújtja, nagyjából mindenki mást elhomályosít). Adjuk még hozzá Love szintén nem százas anyját, plusz egy kisvárost, ahol persze mindenki mindenkit megfigyel, és mindenki mindenkit fúr - nem nehéz kitalálni, hogy ez a tíz rész sem fog vér és hullák nélkül véget érni.
A Joe belső kommentjei és ténylegesen kimondott szavai között tátongó szakadék még annál is szórakoztatóbb, mint korábban, a fordulatok érdekesek, a karaktereknek van mélysége, így a sorozat továbbra sem unalmas, bár néhány kisebb-nagyobb logikai baki azért becsúszott a forgatókönyvbe. Szerencsére nem kifejezetten zavaróak, ha eddig bejött a sorozat, érdemes ezt az évadot is megnézni.

Kapcsolódó ajánlók

Te első évad
Te második évad
Te negyedik évad


Tetris

dokumentum

Raf ajánlója
Almáéknál valaki kitalálta, hogy mi lenne ha megcsinálnák, hogyan került ki a Vasfüggöny mögül minden idők második legsikeresebb játéka - a Tetris. Persze az eredeti sztori nem elég izgalmas, ezért tettek bele zsarolást, KGB-t, veréseket, katonai parádét meg autós üldözést. Maradjunk annyiban, hogy a valódi sztori meg-megcsillan a beszpídezett sztori mögött.
Nem egy észveszejtő tempójú film, de szerencsére a kéziféket sem húzza be nyolc kattanásig - a főbb szerepekben a legtöbben jól alakítanak (kivéve szegény Igor Grabuzov, akinek a prototipikus KGB-s, kétkulacsos szerepet kellett hoznia, de vagy az instrukciók, vagy a színészi képességek teljes hiánya miatt a legrosszabb béfilmes féldimenziós gonoszt "sikerült" hoznia), miattuk érdemes megnézni (nem tudom mennyire volt tudatos Taron Egertont barna/keki színű kabátban szerepeltetni, szegénykém emiatt és a gyerekcsináló bajsza miatt folyamatosan úgy néz ki, mint aki egy második világháborús film forgatásáról esett volna be a nyolcvanas évekbe).
Nem rossz film, de igazából Egerton-rajongóknak (Elton baszki!!!!4!!!!) tudnám feltétel nélkül ajánlani, többieknek csak, ha éppen nincsen más - nem fogod újranézni, de nagy csalódás sem lesz.

Kapcsolódó ajánlók

Rocketman


Te második évad

horror

Wolkens ajánlója
Joe-t (Penn Badgley) folyamatosan kísérti a múltja, így New York-ból Los Angeles-be utazik, hogy álnéven kezdjen új életet. Eltökélt szándéka, hogy ezúttal minden másképp lesz... persze ez a remek terv nagyjából az első napon csődöt mond, és a helyzet tovább fokozódik, amikor beleszeret a szintén nehéz gyermekkora súlyát a vállán cipelő Love-ba (Victoria Pedretti nagyszerű a szerepben). Ahogy halad előre a sorozat, egyre több drámai részletet tudunk meg mindkettőjükről.
De nem csak Joe és Love sérült személyiség ebben az évadban - úgy tűnik, a problémás szülők és traumatikus élmények szinte minden egyes szereplő elméjét súlyosan eltorzították. Ez az a pont, ahol a második évad rátesz az elsőre egy lapáttal, így aztán a többi színésznek is van alkalma jókat alakítani. A forgatókönyv ügyesen építi a feszültséget az évadzáróig, olyan csavarokat bedobva a történetbe, amiktől a főhős meg a néző együtt vakarja a fejét, hogy itt most éppen mi a fene is történhetett.
Felülmúlja az egyébként egyáltalán nem rossz első évadot, részemről mehetünk tovább. :-)

Kapcsolódó ajánlók

Te első évad
Te harmadik évad
Te negyedik évad


Air

dokumentum

Raf ajánlója
Matt Damon És Géza Affleck gyakran dugják össze a kobakjukat és írnak/rendeznek/szerepelnek filmeket több-kevesebb sikerrel (például a Jó Fog Vadászni vagy a Elment Drága Elment) - és most megcsinálták az Amazonnak ezt a filmet, a Levegőt, mely címével ellentétben igazából csak arról szól, hogyan sikerült a Nájkhoz csábítani Michael Jordant és valamilyen szinten eléggé megreformálni a sportolók viszonyát a sportszermárkákhoz. Na meg, hogy a korábbi kishal évekkel később hogyan zabálta fel a nagy halat (lásd még a Converse felvásárlása a Nike által 2003-ban - míg a történések idején fasorban sem voltak a pipások a konzervesekhez képest).
Eléggé érződik a film kinézetén, hogy nem annyira mozikba szánták (aztán Bezos&Co mégis megfuttatta a filmszínházakban - és kb. vissza is hozta a befektetést; papíron), és ugye maga a sztori sem az a "hihetetlen-megdöbbentő-ezt-sosem-hittem-volna", de mégis jó nézni, mert a színészek odateszik magukat (igaz, Jason Bateman "frizuráját" aki kitalálta nyilvánosan, máglyán kéne elégetni - ehhez képest még Ózd is szép látvány) - és igen, Mr White az Chris Tucker, csak eltelt pár év az Ötödik elem óta. Nagyon 4 sok pár év.
Megtekintésre kimondottan ajánlom, mert jó (és jól megcsinált) és érdekes film, igaz, nem a csavarok miatt fog bevonulni a filmtörténelembe. De ne moziban. Arra ott van 899 forintért per hó a Primevideo (The Boys, satöbbi).

Kapcsolódó ajánlók

The Boys első évad
The Boys második évad
The Boys harmadik évad


Te első évad

horror

Wolkens ajánlója
Az intelligens és visszahúzódó Joe (Penn Badgley) egy régimódi könyvesboltot vezet. Hamar felfigyel az üzletbe betévedő Beckre (Elizabeth Lail), és szinte azonnal meg is győzi magát, hogy őket az ég egymásnak teremtette. Innentől kitartóan küzd azért, hogy meghódítsa a lány szívét, és módszeresen elhárít minden akadályt, ami szerelmük útjába állhat. Beleértve a nemkívánatosnak ítélt személyeket. Közben persze meg van győződve arról, hogy amit tesz, az helyes, és csak a lány érdekében történik.
Innentől a Te lehetne valami tizenkettő egy tucat krimi/pszichohorror sorozat kétdimenziós meg egyébként is fekete-fehér karakterekkel, de szerencsére nem az. Az, hogy Joe agyában finoman fogalmazva valami nem egészen a társadalmi konvencióknak megfelelően működik, az az első perctől kezdve nem kérdés. Ami sokkal érdekesebbé teszi az egészet, az az, hogy a többi szereplő ugyanúgy zakkant, csak éppen más tüneteket produkál, a kábítószeres szomszéd anyukától Joe szadista nevelőapján keresztül egészen főhősünk szerelme tárgyáig. Joe és Beck kapcsolata olyan, mint egy drogfüggőség: egészen nyilvánvalóak a káros hatásai, mégsem tudnak szabadulni tőle.
Ennél többet semmiképpen sem árulnék el az évad sztorijáról, ami egyébként komótosan megy előre tíz, egyenként háromnegyed órás epizódon keresztül. Nem válik unalmassá a lassú tempó ellenére sem, Joe egyszerre kifacsart és mégis konzisztens gondolatai és belső önelemző monológjai folyamatosan fenntartják az érdeklődést. Nem szippantott be úgy, mint a Banshee vagy a Trónok harca, de nem bántam meg, hogy megnéztem, sőt, elkezdtük a második évadot is. Sokkal életszagúbb, mint bármelyik cukormázas vígjáték. Amikor a bulvársajtó őrült rajongókról meg szerelemféltésből vagy féltékenységből elkövetett gyilkosságokról ír, megborzongunk, de többnyire nehezen tudjuk elképzelni, mi is zajlik/zajlott le valójában az érintettekben. A Te ad egy kis hangulatos ízelítőt ebből - de azért ez nem mindenkinek megy le a torkán.

Kapcsolódó ajánlók

Banshee első évad
Banshee második évad
Banshee harmadik évad
Banshee negyedik évad
Te második évad
Te harmadik évad
Te negyedik évad
Trónok harca első és második évad
Trónok harca harmadik és negyedik évad
Trónok harca ötödik és hatodik évad
Trónok harca hetedik évad

A cikk utoljára frissítve: 2023.08.

Vissza a lap tetejére | Vissza a nyitóoldalra

  E-mail: wolkensKUKACheatwavePONThu Copyright Wolkensdorfer Péter Utolsó frissítés: 2024.04.06.